samochód

Zużywanie się opon – co zrobić?

Jak słusznie stwierdzono, żadna rzecz użytkowa nie gwarantuje jej bardzo długiego użytkowania i tak samo dzieje się w sytuacji, gdy mamy do czynienia z takim produktem jak opony letnie i opony zimowe. Podobnie jak opony letnie, zużywają się też opony zimowe, a z tego względu, by przedłużyć czas ich użytkowania warto je właściwie umieścić. W tym celu opony zimowe powinny być umieszczone na obu osiach pojazdu, po to, by jak najlepiej pełniły swoją rolę użytkową a także by zapewniały kierowcy i jego pasażerom bezpieczeństwo podczas jazdy. Zakłada się także na obu osiach jednakowy bieżnik, by nie przecierały się zbyt szybko, zarówno opony letnie, jak i zimowe.

 

Wiadomo, że okresy zużywania się opon są zmienne i zależą od ilości przebytych kilometrów, jak i od jakości dróg, jakie przyszło nam pokonać. Z tego też względu okresy te są niemal niemożliwe do przewidzenia. Fakt, że opony letnie i zimowe, zrobione zostały obecnie z najwyższej klasy materiałów, takich jak na przykład kauczuk, nie oznacza to jednak, że będą niezniszczalne. Zapewniają one właściwe funkcjonowanie ale także ulegają zniszczeniu, i należy je po pewnym okresie użytkowania wymienić na nowe. Zmiany jakie zachodzą w oponie zależą od wielu czynników, którymi są: warunki przechowywania i użytkowania pojazdu, obciążenie, prędkość, ciśnienie, konserwacja, a także warunki pogodowe.

 

Wszystkie te procesy powodują, że opony służą nam przez okres krótszy, lub też dłuższy. Kiedy chcemy sprawdzić czy nasze opony wymagają wymiany należy pod uwagę wziąć ich zewnętrzny wygląd, a także nie występujące wcześniej zachowania opon jak: wibracja, hałas, ściąganie. Jeśli występują te czynniki musimy stanowczo wymienić zużyte już opony letnie i zimowe na nowe. Kiedy dochodzi też do kontroli stanu opon, sprawdzić należy też opony dodatkowe znajdujące się w samochodzie, w skład których wchodzą: koła zapasowe do samochodów osobowych, przyczep. Wymienione części należy przekazać do serwisu ogumienia, który oceni stan ich przydatności.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *