samochód

Przydatne oznaczenia ogumienia

Zarówno opony letnie, jak i opony zimowe posiadają bardzo wiele oznaczeń, co ułatwia ich użytkowanie w dniu codziennym. Znajdują się one na boku opony i oznaczają między rozmiar opony, rodzaj opony oraz ich podział ze względu na przeznaczenie i datę produkcji. Rozmiar opony samochodowej podawany jest w milimetrach a czasem w calach. Może wiec istnieć oznaczenie takie jak: 175/70 R 14 T, które czyta się w następujący sposób: 175  to,  szerokość opony w milimetrach, R – opona radialna, 14 – średnica osadzenia, oraz  T – indeks prędkości dopuszczalnej. Istnieją także inne oznaczenia, jak na przykład 6.00-16, który oznacza że opona ma standardowy profil wynoszący osiemdziesiąt procent  jej szerokości.

 

Opony letnie, które mają poniżej osiemdziesięciu procent szerokości nazywane są niskoprofilowymi, zaś standardowy profil musi być przyjęty na siedemdziesiąt procent szerokości w samochodach osobowych i dziewięćdziesiąt w samochodach ciężarowych. Ważnym oznaczeniem jest też rozmiar opony samochodowej. Mogą wiec być one przykładowo oznaczone jako siedemdziesiąt, co oznacza, że szerokości opony sięga siedemdziesięciu milimetrów. Czasem te wymiary podane są także w calach , co należy mieć na uwadze wybierając właściwy rozmiar opony dla swego samochodu. Inne rozmiary opon cechują więc samochody osobowe, inne samochody dostawcze, a jeszcze inne samochody ciężarowe.

 

Opony można też dzielić ze względu na ich przeznaczenie, skąd wyróżniamy opony zimowe i opony letnie. Między sobą różnią się one budową bieżnika, oraz miękkością mieszanki gumowej jaką są pokryte. Na oponach znajdują się także informacje o dacie ich produkcji, które składają się z czterech cyfr, które oznaczają tydzień roku, i rok produkcji. Opony które są już przeterminowane nie mogą być używane , gdyż mogą być niebezpieczne ze względu na bezpieczeństwo podróżnych. Maksymalny wiek, jaki mogą służyć nam opony to pięć do sześciu lat, po tym czasie opony, mogą stwarzać warunki zagrodzenia na drogach, a  w rezultacie prowadzić do wypadku samochodowego.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *