samochód

Opony zimowe – warto inwestować

Wiadomo, że zima jest szczególną porą roku, zwłaszcza dla kierowców, którzy muszą zmagać się z trudnymi i często niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi. W Polsce zima trwa ponad  sto pięćdziesiąt dni w roku, kiedy temperatura atmosferyczna w ciągu dnia spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. Powoduje to, że bardzo często na drogach panują trudne warunki, jezdnia jest oblodzona a tym samym śliska i nie posiada dużej przyczepności kół do podłoża. W tym czasie należy wiec używać opony zimowe, by uchronić siebie i swą rodzinę przed groźnymi wypadkami drogowymi. Z decyzją o założeniu opony zimowe nie trzeba czekać  na pierwsze opady śniegu, lecz pomyśleć o tym wcześniej, tak by opadu śniegu nas nie zaskoczyły.

 

Opony letnie stosowane dotychczas nie będą odpowiednie na warunki panujące w ziemie , a przede wszystkim nie będą wtedy w stanie uchronić nas przed poślizgiem na świeżym śniegu. konstrukcja opon letnich nie pozwala także na odpowiednie przeniesienie momentu napędowego, oraz przejechanie zaspy jaka często utworzy się na drodze. Zalet opon zimowych jest wiele i żadnego kierowcy nie trzeba do nich przekonywać. Jednakże najważniejszą ich zaletą jest fakt, że dają one w trudnych warunkach znacznie lepsze bezpieczeństwo, aniżeli opony letnie, które mogą być używane w innych porach roku, czyli na wiosnę, w lecie, oraz we wczesnej jesieni.

 

Główną cechą opony zimowe jest skład mieszanki gumowej, z której zbudowana jest opona, a także wzór rzeźby bieżnika jaki znajduje się na oponie. Opony letnie zbudowane są z mieszaniny powstałej z kauczuka, dlatego mają na znakomitą przyczepność i elastyczność w temperaturach dodatnich. Jednakże kiedy temperatura spada materiał ten traci swoją elastyczność, a opony stają się twarde i nie przyczepiają się do podłoża. Opona zimowa posiada cechy, które pozwolą jej pełnić kontrolę nad prowadzonym samochodem, nawet w wysokim śniegu, czy też w błocie poślizgowym, z którym kierowca musi się niejednokrotnie zmierzyć w trakcie trwania na polskich drogach zimy.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *