samochód

Jakie opony są najlepsze?

Odkąd powstał pierwszy samochód zauważono jak ważne są w jego prawidłowym funkcjonowaniu właściwie dobrane opony letnie i zimowe. Z tego względu kierowcy bardzo dbają by opony były właściwie dobrane do rodzaju samochodu, a także do warunków jakie w danym czasie panują na drogach. Z tego względu opony letnie używane są niemal przez trzy czwarte roku, zaś kolejne dni to czas dla opon zimowych, które posiadają lepszą użytkowalność w tym okresie, niż opony letnie. Dodatkowo opony letnie, którymi chcemy poruszać się po śniegu zwiększają ryzyko wypadku samochodowego, gdyż nie zapewniają nam bezpieczeństwa.

 

Dzięki temu, ze opony zimowe posiadają wiele unikalnych właściwości można je stosować w zimie i mieć w ten sposób na uwadze bezpieczeństwo własne, swojej rodziny, a także innych potencjalnych kierowców,  jak i przechodniów. Producenci podkreślają, że używanie właściwych opon jest bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze w codziennym użytkowaniu samochodu. W wyniku ciągłych badań testów i prób powstają wiec coraz lepsze i doskonalsze opony, które zapewniają swoim użytkownikom bezpieczeństwo na drogach i komfort użytkowania. Już w chwili produkcji różnicuje się wielkość opon, produkując mniejsze rozmiary 13, 14 cali, które także umieszcza się w klasach prędkości Q i T.

 

Te prędkości przeznaczone są dla samochodów, które nie wykazują nadmiaru pędu, lecz osiągają przeciętną szybkość. Dla samochodów typowo wyścigowych produkowane są wiec inne opony letnie i zimowe, które oznaczone zostają indeksami takimi jak: H i V. Te opony są niestety znacznie droższe, ale jeśli posiadamy super szybki samochód warto się w nie zaopatrzyć, by razem z samochodem tworzyły całość. Mimo, że opony na ogół są drogie, zauważono także , że rosną one wraz ze wzrostem średnicy osadzenia, a także zwiększeniem indeksu prędkości i zmniejszeniem wysokości profilu. Mimo, że takie są przepuszczenia najważniejszy jest fakt, że opony letnie jak zimowe, muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom kierowcy i posiadanego przez niego samochodu osobowego, bądź ciężarowego.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *