samochód

Jakie opony na zimę?

Wiadomo powszechnie, że warunki, jakie panując w zimie  , co roku w Polsce , zmniejszają bezpieczeństwo podróżowania wszystkim pasażerom samochodu. Okazuje się więc, że takie bezpieczeństwo zapewniają  prawidłowo dobrane opony zimowe, które są w takich trudnych warunkach pogodowych niezbędne do codziennego użytkowania, gdyż oprócz tego, że zmniejszają ryzyko wypadku dodatkowo zwiększają komfort codziennych podróży dla całej rodziny .opony zimowe są w tych warunkach pogodowych więc szczególnie ważne, ponieważ opony letnie, które używane są w innych porach roku, nie radzą sobie zupełnie na śliskiej nawierzchni, a także nie są w stanie pokonać zatorów śnieżnych i śniegu poślizgowego.

 

Tylko opony zimowe są wstanie pokonać te nieodzowne przeszkody zimowe. Opony zimowe mają bardzo wiele ważnych właściwości, które odróżniają je od opon letnich. Z tego względu różnią się one już na pierwszy rzut oka. Posiadają one wiec charakterystyczną rzeźbę bieżnika złożona z kilkudziesięciu  „klocków”, która sprawia, że opony te zapewniają dobrą przyczepność na mokrej i śliskiej nawierzchni, na której opony letnie nie dałyby sobie rady. Ich skuteczność zapewniają też występujące w oponie zimowej rowki transportujące wodę na zewnątrz. Ważne jest także by zapewnić oponie przyczepność do śliskiej, oblodzonej powierzchni , dlatego w tym celu umieszcza się w niej głębokie poprzeczne nacięcia opony zwane lamelkami umieszczone w klockach.

 

Wgryzają się one w podłoże i zapobiegają ślizganiu się samochodu. Zapewniają one także niezbędną przyczepność i hamowanie pojazdu, które jest niezbędne w trudnych warunkach atmosferycznych.  Hamowanie to jest więc zdecydowanie lepsze, a jego czas krótszy aniżeli gdybyśmy mieli do czynienia z opona letnia.  Mając na uwadze te zalety, kierowcy chętnie korzystają z opon zimowych, ponieważ mają na uwadze bezpieczeństwo i komfort. Opony, które stosowane są w okresach zimowych mają wiele charakterystycznych cech, odmiennych od opon jakich używamy w lecie i innych ciepłych porach roku.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *