samochód

Jakie opony na polską zimę?

Wszyscy wiedzą, nie tylko kierowcy , że w okresie zimowym na drogach należy zachować szczególne bezpieczeństwo i ostrożność. Cieszy fakt ,że świadomość społeczeństwa na temat zmiany opon w samochodzie wzrasta. Coraz większa liczba kierowców zmienia opony w swoich samochodach . W okresie jesienno-zimowym z letnich na opony zimowe. Większość kierowców zastanawia się kiedy należy dokonać tej zmiany. Badania wykazały ,że już przy średniej dziennej temperaturze +7 stopni Celsjusza, opony letnie tracą swoją właściwość, więc czas zmienić je na opony zimowe. Opony zimowe dzięki mieszance wzbogaconej o krzemionkę w niskich temperaturach zachowują elastyczność oraz odpowiednią miękkość.

 

Dzięki temu wzrasta przyczepność opony do nawierzchni, skraca się droga hamowania i możemy uniknąć drobnej stłuczki czy poważnego wypadku. Bieżnik opon zimowych różni się znacząco od bieżnika innej opony. Dzięki klockowej budowie opony zimowe lepiej odprowadzają wodę oraz błoto pośniegowe. Drugą ważna funkcją bieżnika opon zimowych jest zapewnienie jak największej przyczepności do nawierzchni śliskich i zaśnieżonych. To gwarantuje zdecydowanie większe bezpieczeństwo jazdy. Bezpieczeństwo to można osiągnąć w każdych warunkach drogowych, gdy w odpowiednim czasie zastosujemy odpowiednie ogumienie.

 

Opony zimowe różnią się od letnich już na pierwszy rzut oka. Mają szereg nacięć na blokach bieżnika, no i oczywiście zrobione są z zupełnie innej mieszanki. Opony zimowe wykonane są ze specjalnych materiałów pozwalających zapewnić doskonałą przyczepność w niskich temperaturach, a większość producentów opon dodaje do mieszanki bieżnikowej krzemionkę oraz składniki anty starzeniowe celem przedłużenia żywotności opon zimowych. Opony zimowe wykazują swoją skuteczność w niskich temperaturach nawet na suchym asfalcie. Badania wykazały ,ze właśnie na nim droga hamowania skraca się nawet o 30%. Opon zimowych można używać też latem, ale pamiętać należy o bardzo szybkim ich zużywaniu się w wysokich temperaturach.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *