samochód

Cechy opon zimowych

Opony zimowe cechuje miękka mieszanka, która przy wysokich temperaturach , jakie panują w lecie ulega szybkiej degradacji. Opony zimowe mają większą elastyczność przy niskich temperaturach i pozwalają się jej wbić bieżnikiem w pokrytą śniegiem nawierzchnię. Dodatkowo układ lamelek na oponach zimowych gwarantuje bezpieczniejszą jazdę w zimie. Umożliwia to szybsze zatrzymanie się niż gdyby samochód wyposażony był w opony letnie. Bieżnik opony zimowej jest bardziej wyrazisty, wyposażony w szerokie rowki i duże kostki. Opony zimowe z założenia przystosowane są do odprowadzania wody, błota i śniegu. Opony zimowe, podobnie, jak letnie mają ograniczoną żywotność. Kiedy głębokość bieżnika spada poniżej 4 mm, takie opony bezwzględnie należy wymienić na nowe.

 

W przypadku założenia nowych opon zimowych, ważne jest, aby kierowca zaraz nie przyśpieszał oraz nie hamował gwałtownie oraz stronił od uślizgu kół. Nowe opony zimowe i letnie potrzebują przebyć odpowiedni dystans, żeby się ułożyć. Okres wymiany opon letnich na opony zimowe nie jest do końca dokładnie określony. Opony zimowe powinno się zakładać na koło, gdy temperatura na zewnątrz przez kilka kolejnych dni spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Niektórzy kierowcy nie zmieniają opon na sezonowe, a jeżdżą na oponach wielosezonowych, które, według nich, spełniają wymogi zarówno opon letnich jak i opon zimowych. Nie jest to do końca prawdą, bo mieszanka z której zrobione są opony zimowe, jest inna niż ta w oponach wielosezonowych.

 

Stosowanie opon wielosezonowych w zimie zamiast opon zimowych nie jest zakazane, jednak takie opony mogą zakładać kierowcy, którzy jeżdżą niewiele, po mieście, gdzie śnieg z ulic jest natychmiast sprzątany. Uniwersalne opony jakoś tam odprowadzają wodę i błoto pośniegowe, ale wyprawa na nich poza miasto, w teren górzysty, to wielkie ryzyko. Dlatego wszyscy mądrzy kierowcy wiedzą ,że aby bezpiecznie dotrzeć do celu należy w zimie zmienić opony z jakichkolwiek innych na opony zimowe. To gwarantuje, oczywiście przy rozsądku i rozwadze, szczęśliwe dotarcie do celu podróży.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *